Czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo? - Artykuł
Znajdź nas na

Polub Familie.pl na Facebooku

Poleć link znajomym

Czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo?

Czy twoje dziecko rozwija się prawidłowo?

Autor zdjęcia/źródło: Rozwój dziecka@pixabay.com

Rozwój dziecka monitorujemy już od momentu jego urodzenia. W pierwszych minutach życia maluszka mierzymy jego długość, sprawdzamy wagę i obwód głowy. Wszystkie dane zostają zanotowane w karcie dziecka i porównane ze wskaźnikami przyjętymi, jako prawidłowe dla rozwoju dziecka. Pozwala to na porównanie rozwoju dzieci w tym samym wieku i tej samej płci.

Odpowiedź na to, jak szybko rosną dzieci jest trudna. Dużo bowiem zależy od osobistych uwarunkowań, preferencji dziecka i genetyki. Nie bez znaczenia waży się dziecko  tuż po urodzeniu . Nie istotne jest to, ile maluch waży w danym okresie życia, ale to, czy jego rozwój przebiega harmonijnie.

Prawidłowy rozwój dziecka

Pierwszy rok życia – dziecko rośnie  o około 25 cm.
Drugi rok życia - tempo wzrostu maleje i dziecko zwiększa wzrost o około 13 cm.
Pomiędzy drugim a trzecim rokiem życia dzieci rosną zwykle około 9 cm.
Przed czwartym rokiem życia -  długość ciała większości dzieci jest dwa razy większa niż w momencie narodzin.
Od trzeciego roku do momentu pokwitania dzieci rosną zazwyczaj o 5 cm rocznie.
W czasie dojrzewania płciowego tempo wzrostu gwałtownie przyspiesza, przy czym jest to w dużej mierze kwestia indywidualna.
Skala prawidłowego wzrostu jest bardzo rozległa, dlatego w większości przypadków rodzice nie mają powodu do zmartwień. Czasami jednak siatka centylowa wykrywa gwałtowną zmianę wzorca wzrostu , która może oznaczać problem zdrowotny. Na przykład, gdy dziecko przez długi czas było na 80. centylu, po czym nagle spadło do 40. centyla, jest to sygnałem dla rodziców, że mogło dojść do problemu ze wzrostem, który może wymagać konsultacji ze specjalistą. Może się również zdarzyć, że waga i wzrost dziecka nie będą szły w parze. Wówczas warto skonsultować się z lekarzem. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest także „wypadnięcie” poza krzywe siatki. Najczęściej problemem jest stanowczo zbyt niski wzrost dziecka, który może wskazywać na problem ze zdrowiem.


Czynniki wpływające na rozwój dziecka

 

  • Na tempo wzrostu i wagi dziecka w pierwszej kolejności wpływają czynniki genetyczne. To czy maluch będzie w przyszłości wysoki, zależy od tego, czy jego rodzice i dziadkowie są wysocy. Od kilku lat można jednak zauważyć zjawisko tzw. akceleracji, które objawia się tym, że kolejne pokolenia rosną szybciej niż przodkowie i są wyższe. Oznacza to, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że nasze dzieci będą wyższe niż my sami.
  • Znaczenie ma również to, czy dziecko urodziło się o czasie. Wcześniaki są zazwyczaj mniejsze i drobniejsze, jednak często szybko  nadrabiają zaległości.
  • Mniejsze są dzieci, które rodzą się z ciąży mnogiej. Często zdarza się, że w kolejnych ciążach rozwijają się większe dzieci i rodzą się one cięższe od swojego rodzeństwa.
  • Bardzo ważna jest dieta już urodzonego dziecka, która powinna zaspokajać wszystkie podstawowe potrzeby malucha.
  • Na wzrost ma wpływ także ruch, najlepiej na świeżym powietrzu, który pozytywnie oddziałuje na ten proces.
  • Znaczenie ma także płeć. Dziewczynki najczęściej są niższe od chłopców.
  • Dzieci szybko rosną, jeśli odpowiednio dużo śpią.
  • Proces wzrostu może spowolnić nadmierny stres oraz brak wystarczającego wsparcia ze strony dorosłych. Dzieci, które nie doświadczyły wystarczającej miłości są zazwyczaj drobniejsze i niższe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Siatki centylowe dla dzieci – WAGA I WZROST DZIECKA>>

Gdy twoje dziecko ma nadwagę – PORADY DIETETYKA>>

 

Najnowsze komentarze

  • Awatar użytkownika gocha2323
    gocha2323Ikona zgłaszania komentarza
    no zauważyłam już, że niektóre dzieci są wyższe od swoich rodziców! także zjawisko akceleracji jest zauważalne w środowisku!